logo

15.11.2017

Zeminler için Trend Alarmı: Ahşap görünümlü seramik

Zeminler için Trend Alarmı: Ahşap görünümlü seramik

Zemin döşemeleri laf konusu olduğunda karar verirken göz önünde bulundurulması gereken pek fazla öğe var elbette. Örneğin laf konusu zeminin hangi odanın zemini olduğu, yaş zemin olup olmadığı, odanın mimari koşulları, seçilecek malzemenin temizliği ve iz tutuşu, dayanıklılık ve uzun ömürlülük vs… Tabi bütün bu teknik ayrıntılardan sonra bir de estetik tercihleriniz ve oda ile malzemenin dekoratif uyumu laf konusu oluyor.

Biliyorsunuz ki ahşap zeminlerin modası hiçbir vakit geçmiyor; her tarza ve her döneme ahenk sağlayan estetik zarafetleri sayesinde ahşabın doğal dokusu her ev, iş yeri ve odada kendini belli etmeyi başarıyor. Ancak ahşap yer kaplamalarının kendi içinde belirli zorlukları da yok değil. Örneğin banyo ve mutfak gibi yaş zemin isteyen hayat alanlarında ahşap zemin tercih etmek zorlu bir bakım sürecini de beraberinde getiriyor ve öbür zemin malzemelerine göre daha maliyetli bir inşa süreci laf konusu oluyor çünkü suya dayanıklı ahşap üretimi zaten yüksek bütçeli bir teknoloji ile gerçekleştiriliyor. Ahşap zeminlerin muhteşem doğal, sıcak ve şık görünümlerini uzun ömürlü bir şekilde ilk günkü gibi muhafaza etmek de emek istiyor, çünkü ahşabın çizilme mobilyalar tarafından çizildiğinde tamiri, belirli aralıklarla cilasının yenilenmesi ve hususi temizlik malzemeleri ile temizlenmesi gerekiyor. Doğal ahşap malzemeyi kemirmeye bayılan organizmalara ve bunlarla birlikte gelen yıpranmalara karşı düzenli ilaçlama ve koruyucu vernik kullanılması gerektiğini de atlamayalım.

Seramik yüzeylerse biliyorsunuz ki oldukça şık ve ışıltılı duran, ancak genellikle yalnızca mutfak ve banyoda kullanılan döşeme çeşitlerini oluşturuyor. Seramik zeminlerin en mühim avantajları kolaylıkla temizleniyor olmaları, neme dayanıklılıkları ve oldukça asgari bir bakımla uzun ömürlü bir estetiğe sahip olmaları.

Bu iki seçkin malzemenin avantajlarının bir araya geldiği ahşap görünümlü seramik zeminler 2017’de başlayan ve giderek daha da yaygınlaşan ve önümüzdeki yıllarda da sık sık karşımıza çıkacak olan dekorasyon trendlerinden biri. İşte o trendin birbirinden çarpıcı örnekleri ve özellikleri…

Ahşap görünümü, seramik sağlamlığı

Dekorasyon kavramı ortaya çıktığından beri her vakit trend olmayı başaran ahşap zemin uygulamalarının o eşsiz estetik sıcaklığını seramik yer karolarının dayanıklı ve kullanışlı özellikleriyle birleştiren ahşap görünümlü seramikler, metrekaresi aşağı yukarı 30 TL’den başlayan ve nitelik ve desen tercihlerine göre artan fiyatlara sahip. Fiyat performans açısından bakıldığında da bu ürünler kendisinden bekleneni fazlasıyla karşılıyor diyebiliriz.

Parke görünümü

Ahşap görünümlü seramik uygulama modelleri oldukça değişiyor ve siz de aslında seramiğin o pratik ve kullanışlı yapısından istediğiniz formlarda yararlanabiliyorsunuz. Örneğin şayet oturma odası gibi sosyal alanlarda ahşap parke sıcaklığı yaratmak isterseniz parke şeklinde döşenen ahşap görünümlü seramik zeminler size göre demektir.

Geniş renk aralıkları

Ahşap desenli seramik uygulamaları da en az ahşap renk tonları kadar farklı renklere sahip olabiliyorlar. Beyaza yakın tonlardan fazla daha koyu tonlara kadar her tür ahşabın taklidini bulmak mümkün.

Altıgen formlar

Tabii daha çağdaş ve dizi dışı tasarımlar isterseniz fayans ve parkelerin farklı özelliklerini bir araya getiren yeni estetik formlar da kullanabilirsiniz. Altıgen fayansların ahşap desenleriyle göz müşteri bir çarpıcılığa eriştiği bu resimdeki misal de bunun başarılı bir kanıtı.

Islak zeminlerde rustik tarz

Bu yaygın zemin döşemesi trendinin en aka avantajı da banyo ve mutfak gibi yaş zeminli alanlarda da rustik ve doğal bir dokunun kolaylıkla oluşturulabiliyor olması doğal ki.

Etiketler: seramik,zemin,ahşap
Bookmark and Share
1105 Kez Görüntülendi.