logo

25.10.2017

Graniser Seramik, cirosunu 3 yılda 3'e katlayacak

Graniser Seramik, cirosunu 3 yılda 3'e katlayacak

20. yılını geride bırakan Graniser Seramik, 2017 yıl sonunda 350 milyon TL, 2020 sonunda ise organik ve inorganik büyümelerle 1 milyar TL ciro hedefliyor.

Seramik karo üreticisi Graniser Seramik, iç pazarda ve ihracatta büyümesini hızlandırıyor. Sektörde 20. yılını geride bırakan Graniser Seramik, 5 yıllık projeksiyonda gerçekleştirmeyi planladığı yatırımlarla tasarım, üretim ve inovasyonda fark yaratarak markayı ve Türk seramik sektörünü yepyeni bir sürece taşımayı hedefliyor. 2016 yılında 240 milyon TL ciro rakamına ulaşan marka, 2017 yıl sonunda 350 milyon TL, 2020 sonunda ise organik ve inorganik büyümelerle 1 milyar TL ciro hedefliyor.

1997’de Manisa Akhisar’da seramik üretimine başlayan Graniser Seramik, Türkiye’de 100’e ulaşan satış noktasının yanı sıra bugün Amerika’dan İsrail’e, İtalya’dan Yunanistan’a 60 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Türkiye’de 2 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan seramik sektörünün dünya pazarında da rol oynaması hedefiyle yola çıkan marka, tasarım ve Ar-Ge alanında yatırımlarını şekillendiriyor. 60 milyon TL yatırımla devreye aldığı Yer Karosu 5 üretim hattı ile yıllık üretim kapasitesini 22 milyon metrekareye çıkaran Graniser Seramik, bu yatırıma ek olarak 2018’de 50 milyon TL yatırımla kapasitesini 25 milyon metrekareye çıkaracak.

İç pazarda gerçekleştirecekleri atakların yanında ihracatta katma değeri yüksek ürünlerle, karlılığı yüksek pazarlarda daha aktif rol alarak sürdürülebilir bir büyüme hedeflediklerini ifade eden Graniser Seramik CEO’su Fatih Korhan, ‘2016’da yılında 47 milyon dolar olarak gerçekleştirdiğimiz ihracat rakamlarımızda 2017’de yüzde 20 büyüme hedefliyoruz. Yeni hayata geçirdiğimiz yer karosu 5.üretim hattı bize ilave olarak 3 milyon m2 kapasite artışı getirdi. Bu hat ile 2017’de hedeflediğimiz büyüme rakamlarına rahatlıkla ulaşacağız. “SÜREKLİ YATIRIM, SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME” mottomuz çerçevesinde 2023 yılına kadar tüm yatırımlarımızı planladık. Öncelikli hedefimiz, güçlü olduğumuz Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerindeki ihracat paylarımızı artırarak, yeni pazarlara odaklanmak. Bu işin moda işi olduğundan hareketle tasarıma ve Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz. Sektör fiyatla değil, kalite, tasarım, trend ve satış sonrası hizmetlerle ancak yurtdışı markalarıyla rekabet edebilir. Bu açıdan Ar-Ge’ye en fazla odaklanan marka yurtdışında daha etkin olacaktır. Tasarım ve üretim altyapımız ve yeni geliştirdiğimiz Ar-Ge merkezimiz ile tasarımın ana vatanı sayılan İtalya’nın tahtını sallayacağız. ’ dedi.

Akademi ile üretimin yan yana geldiği yer: Ar-Ge Merkezi 

Her yıl ortalama 35 – 40 milyon TL yatırım hedefleyen Graniser Seramik, yeni yatırımları çerçevesinde hayata geçirdiği ileri teknoloji Ar-Ge merkezi ile Türk seramiğini tüm dünyada hak ettiği düzeye ulaştıracak. Küreselleşme olgusunun giderek daha yoğun hissedildiği günümüzde işletmelerin zorlayıcı rekabet ortamında sürekli değişim ve yenilenme ekseninde konumlanması gerektiği düşüncesiyle hareket eden marka, tüm bu yeniliklerin öncüsü olarak Ar-Ge’ye önem veriyor. Graniser Seramik, 25 kişilik Ar-Ge ekibiyle, değişime ayak uydurabilmek, bunun da ötesinde değişimi ve global pazarları yönlendirebilmek için inovatif ve katma değerli ürün geliştirmeye yönelik Ar-Ge merkezini hayata geçirdi.

Etiketler: Graniser,seramik
Bookmark and Share
842 Kez Görüntülendi.